OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Co si vlastně člověk vybaví, pokud se řekne moderní black metal? SONIC REGIN? EMANCER? KEEP OF KALESSIN? Já opravdu nevím. Nad vývojem a budoucností jednoho z nejkonzervativnějších metalových subžánrů se vznáší otazník, jehož kontury jsou stále zřetelnější. Jakým směrem kráčet, aby nedošlo ke stagnaci? Aby celá černokovová krabice nebyla zanedlouho jen mlýnkem na recyklaci již několikrát recyklovaných motivů? Jednu možných cest se snaží načrtnout právě DANCE CLUB MASSACRE, kteří se s touto žánrovou krizí popasovali po svém. Jejich kytarová mašinérie s rytmickou sekcí bublá jako dobře seřízený diesel, který jezdí na vazkou tekutinu namíchanou z DESPISED ICON a CRADLE OF FILTH současně, nad tím se však rozkládá mlžný opar majestátních klávesových syntů, nasálklých blackovou tradicí. Velmi zajímavé aranže mají vokály, kde se střídají dvě základní polohy a obě mají svoji formu a barvu vybroušenou k dokonalosti. Prvním je agresivnější skřítkovský skřehoták podobný té nejjistější poloze Danniho Filtha, kterého doplňuje (a mnohdy i překrývá) dlouhé, hluboké a hrubě nelidské vlkodlačí vytí. Výsledný dojem občas opravdu budí dojem rozhovoru lykantropa a zparchantělého nasraného skřeta, jehož hlasový rejstřík je spolu s klávesovými motivy tím nejblackovějším atributem celé tvorby.
Album lze s klidným svědomím rozdělit na dva větší celky. První tvoří desítka písniček klasického materiálu, po kterých následuje téměř třicetiminutový bonus track, který je tvořen jedním motivem, jedním rytmem, jedním klávesovým zvukem a mnoha variacemi vokálů. Stále dokola. Různé odstíny hlasu, různé modifikace, jednou celé téma zazní dokonce imitací wrestlerské superhvězdy z devadesátých let Macho Mana Randy Savage. Věřím, že pokud tuto chytlavou opakovačku hráli někdy naživo v původní stopáži, musel si s nimi zákonitě zpívat na konci celý zhypnotizovaný klub.
„Circle Of Death“ je zajímavou variací na téma black metal s lidskou tváří a věřím, že s jejich materiálem se může ztotožnit jak okovaná black metalová mánička, tak opatkovaný vyznavač emo metalcorových trendů. Je pravda, že ortodoxní příznivci žánru tuto kapelu, která vizuálně rozhodně nezapadá do koloritu black metalových klišé, asi nikdy nepřijmou. Pokud vás však zajímá, jak zní kapela, která se hlásí jak odkazu CRADLE OF FILTH a DIMMU BORGIR, tak bandám typu DAUGHTERS, CONVERGE nebo HORSE THE BAND, pak vám jsou DANCE CLUB MASSACRE přímo na míru šití.
Black metal s lidskou tváří.
8 / 10
Nick Seger
- vokál
Mitch Hein
- el. kytara
Chris Mrozek
- baskytara
Jon Caruso
- bicí
Matt Hynek
- klávesy
1. Risk is My Business...and Business is Risky
2. Brewtality
3. Ode to the Barracuda
4. Shenanigan
5. Return of the Blood Monsters
6. Have You Ever Chopped a Wolf?
7. Deuces Shoeless vs. the Double Dribbles
8. Hoosh Hoosh
9. Countdown to Annihilation
10. Who Are You and What Have You Done with Six
11. Bonus Track
Circle of Death (2008)
Feast of the Blood Monsters (2007)
ance Club Massacre (demo) (2005)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Black Market Activities
Stopáž: 1:00:36
Ked to hodnotim aj s tou poslednou debilnou skladbou, tak
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.